Bonita žadatele bývá alfou a omegou každého jednání o úvěru. A pokud v tomto směru žadatel nepochodí, respektive jeho bonitu poskytovatel úvěrů vyhodnotí jako nedostatečnou, tak má, bohužel, smůlu, a žádnou půjčku nezíská.
Bonita žadatele o půjčku vypovídá o tom, zda bude žadatel svůj finanční závazek v budoucnosti schopný splácet. Takže je jasné, že takový výsledek musí záležet na celé řadě faktorů. V první řadě na tom, jaké jsou příjmy a výdaje žadatele. Ale nejen na nich. Třeba i na tom, jaké má žadatel závazky z minulosti. Zda má rodinu, a jak velikou. Zda podniká. Ale třeba i na tom, jaký je jeho věk.
Ovšem výsledek takového posouzení zpravidla nezáleží jen na konkrétních vstupních údajích, ale do velké míry i na způsobu výpočtu. A ten může být mnohdy kamenem úrazu.
Například banky a nebankovní společnosti se v posuzování bonity výrazně liší. Zatímco výpočty bank jsou teoretické a za všech okolností stejné, výdaje zvětšují a příjmy krátí, tak naopak nebankovní společnosti vycházejí z reálných údajů a vše posuzují individuálně případ od případu. Je tedy jasné, že výsledek nebankovních společností mnohem lépe odráží reálnou situaci, ve které se žadatel nachází. A proto jsou nebankovní společnosti často ochotny https://adpontes.cz/prvni-pokuseni-v-pomahajici-profesi-byt-vzdy-ochotny-a-mily/ půjčit i těm žadatelům, které banky odmítly.
Pokud tedy již předem víte, že budete mít potíže s bonitou, vyrazte raději žádat o úvěr do nebankovní společnosti. Tou pravou volbou pro vás je hypotéka bez doložení příjmu, jež přijde vhod především těm, kteří mají nižší příjmy.
Ovšem pozor, v případě, že by bylo jasné, že je vaše bonita až příliš nízká a vy tak své závazky v budoucnosti nebudete schopni splácet, tak vám půjčku nikdo nedá – ani v bance, ani v nebankovní společnosti. Nikdo své klienty nechce přivést do potíží – tedy do dluhů, které by nebyli schopni dříve ani později splatit.